Кейтлин Кларк води Айова до победа с 89-68 над Колорадо и реванш със защитаващия шампиона на NCAA LSU
AP News | 2024-03-30 | 00:08:19

АЛБАНИ, Ню Йорк (AP) — Кейтлин Кларк имаше 29 точки и 15 асистенции, за да изведе топ поставената Айова до 89-68 победа над петия поставен Колорадо в турнира на NCAA за жени в събота, организирайки реванш от миналогодишния мач за националната титла срещу LSU.

Тигрите, които победиха Хокийс в мача за шампионата преди година, оглавиха UCLA в съботния по-ранен полуфинал в региона Albany 2. Отборите ще играят в понеделник вечер.

Кларк накара Hawkeyes (32-4) да тръгне рано, карайки към коша за лесни подреждания или хвърляйки фантастични пасове. Почти единственото нещо, което липсваше от деня на Кларк, беше един от характерните й снимки с лого в средата на корта. Тя взе двойка, но пропусна.

Лидерът на NCAA за всички времена по точкуване в Дивизия I също блести извън корта. Тя е трансцендентен играч, който донесе рекордни рейтинги и посещаемост на спорта. Разпродадената публика беше пълна с момичета и момчета, облечени с фланелки № 22 на Айова, които аплодираха при всяка игра, направена от техния любим играч.

Кларк вкара иглата с красив отскачащ пас към Хана Стюлке за пауза преди края на първата четвърт, която даде преднина на Хоки с 22-14. Кларк записа шест точки, шест асистенции и три борби в първите 10 минути.

Тя завърши първото полувреме с 15 точки и осем асистенции, докато Хокийс водеха с 48-35 на почивката.

Айова отбеляза първите шест точки от третата четвърт и Колорадо (24-10) не можеше да стигне до единични цифри през останалата част от пътя.

Биволите направиха първите си последователни пътувания до Sweet 16 от 2002-03 г. Те също бяха нокаутирани миналата година от Айова, падайки с 87-77 в същия кръг.

Aaronette Vonleh отбеляза 13 точки, а Frida Formann имаше 12 за Buffs.

ИЗКАЧВАНЕ В ГРАФИЦИТЕ

Кларк се премести на шесто място за всички времена в колежанския баскетбол с 3859 точки. Тя задмина Мириам Уокър-Самюелс и Деб Ремерде, и двете играли в NAIA. Уокър-Самюелс имаше 3855 точки, а Ремерде беше с една зад нея. Кларк ще бъде трудно да влезе в челната петица, тъй като Грейс Бейер е следващата с 3961 точки.

NCAA не можеше да поиска по-добър мач в регионален финал от LSU и Айова, които играят за шанс да стигнат до Финалната четворка в Кливланд.